„Nasze dziecko przyjmie Jezusa w Eucharystii”

30 września 2009 | Dodaj komentarz »

Przygotowując to opracowanie kierowałem się pytaniem, co ja, jako rodzic powinienem wiedzieć, aby nasze dziecko, ale i całakomunia2[17x1]rodzina, przeżyło tę piękną chwilę jak najgłębiej.

Od kilku lat mam możliwość prowadzenie nauk dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych w wielu miejscowościach mojej Diecezji i poza nią. Przekonałem się, że to małe opracowanie stało się bardzo pomoce w prowadzenieu takich spotkań zarówno dla mnie, jak i dla kapłanów, sióstr, katechetek i katechetów.

Ze wstępu

Jedną z głównych motywacji rodziców zatroskanych o przygotowanie swojego dziecka do Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej powinna być świadomość tego, jak ogromną rolę ma ono do spełnienia w rodzinie.
O znaczeniu dzieci mówi Jezus, kiedy prosi o dopuszczenie ich do siebie, aby móc udzielić im błogosławieństwa. Możemy dostrzec piękną zależność: małżeństwo ukierunkowane jest ze swej natury na zrodzenie potomstwa. Kiedy się ono pojawi, przed rodzicami staje szereg nowych, ważnych, inspirujących zadań i możliwości. Zatroskanie o właściwy rozwój pociech to jedna z najpiękniejszych ról małżonków. Rodzice chrześcijańscy rozumieją także, że spoczywa na nich odpowiedzialność w postaci doprowadzenia potomstwa do pełni życia duchowego, przeprowadzenia dziecka po za horyzont doczesności. Rozpoczynają więc współpracę w realizacji tego dzieła z samym Stwórcą, który powierzył im to zadanie, odważnie oczekując wsparcia, różnorodnej pomocy. Na pomoc tę mogą zawsze liczyć zachęcani słowami:
„Dalej, zaprawdę powiadam wam: Jeśli dwaj (dwoje) z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie” (Mt 18, 19).

Spis treści

Wstęp

I.Eucharystia celem i drogą
1. Już Hiob to rozumiał
2. Troska o zbawienie dzieci
3. „Czyńcie to na moja pamiątkę”
II. Rola rodziców w bezpośrednim przygotowaniu do Uroczystości I Komunii Św.
1. Wprowadzenie
2. Jak przygotować swoje dziecko ?
3. Rodzice wspierani przez katechezę
4. Katecheci również potrzebują wsparcia
III. Uroczystość
1. Czy koniecznie w maju ?
2. Kościół- główna część Uroczystości
A. Sakrament Pojednania
B. Przed wyjściem do kościoła
C. W kościele
3. Świąteczny nastrój w domu
IV. Relacje dziecka z Jezusem po Uroczystości

Opublikowano dnia środa, 30 wrzesień 2009 o godz. 11:07 w kategorii Moje książki. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

*