„Kiedy cierpienie staje się łaską”

1 października 2009 | Dodaj komentarz »

Wprowadzenie

Wspólnota Cichych Pracowników Krzyża zaproponowała temat rekolekcji: „Kiedy cierpienie staje się łaską”.

Współpracując od wielu lat ze Wspólnotą podjąłem się przygotowania rozważań do wydania polskiego.
Natchnione teksty, które wyszły spod ręki Szymona, zawierają piękną syntezę treści ułatwiających przeżywanie trudnych doświadczeń, dostrzeganych w innych miejscach Biblii. Można powiedzieć, że św. Piotr zbiera i podsumowuje to wszystko, co w innych księgach i w nauczaniu Jezusa, ukazuje nam właściwy stosunek do cierpienia.Kiedy_cierpienie[20x1]
Poszczególne konferencje składają się z zaproponowanego fragmentu „Listu” oraz rozważania, w którego treść wplecione są różne wyrażenia Pisma Świętego, związane z tekstem Piotrowym. Można więc powiedzieć, że rekolekcje mają charakter biblijny, ale taki był mój zamysł, aby ukazać przede wszystkim teksty natchnione i wyeksponować ich uniwersalność i aktualność. Bardzo ważną postacią, która staje się niejako duchowym przewodnikiem tegorocznych rekolekcji, jest Jan Paweł II, wieki świadek cierpienia. Jego osoba jeszcze wyraźniej potwierdza prawdę, że słowa Pisma Świętego mogą być wprowadzone w życie przez każdego z nas. W ten sposób uzyskujemy wyraźny obraz wartości cierpienia przeżywanego z Jezusem i dla Niego, a także jego oddziaływanie na Kościół i cały świat.
Przedstawione opracowanie ma posłużyć jako pomoc do przeżywania spotkać rekolekcyjnych w domach formacyjnych, ale także w refleksji nad problematyką cierpienia w swoim środowisku, po powrocie do domu.

Spis treści
Wprowadzenie Moderatora Generalnego
Wprowadzenie autora wydania polskiego
Intronizacja Słowa Bożego
Od Słowa do Nadziei
Dzień pierwszy
Czytanie pierwsze: Jak cudzoziemiec i pielgrzym
Czytanie drugie: Wybrane plemię, królewskie kapłaństwo, lud święty
Celebracja odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych:
Jesteście święci, ponieważ Ja jestem święty
Dzień drugi
Czytanie trzecie: Jest łaską cierpieć jak Chrystus
Czytanie czwarte: Jest łaską cierpieć dla Chrystusa
Adoracja Eucharystyczna:
„Uwielbiajcie Pana, Chrystusa”
Dzień trzeci
Czytanie piąte: Chwalcie Boga przez waszą nadzieję
Czytanie szóste: Centrum Ochotników Cierpienia- dom i szkoła nadziei
Nabożeństwo rozesłania:
Ogień nadziei

Opublikowano dnia czwartek, 1 październik 2009 o godz. 9:43 w kategorii Moje książki. Możesz śledzić komentarze tego wpisu przy pomocy kanału RSS 2.0. Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź

*